VIII grupa ćwiczeń A.Lowena – Głos ciała, głos uczuć

Zapraszam na cykl 6 spotkań psychologicznej pracy przez ciało prowadzonych w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Ćwiczenia łączą w sobie ciało, uczucia i myśli. Czasem pozwalają rozładować nadmiar uczuć, czasem skontaktować się z dawnymi trudnościami, czasem ukoją ciało i pozwolą być bardziej żywotną osobą. Podczas cyklu dotkniemy wielu uczuć, przyjrzymy się różnym postawom życiowym. Poprzez ćwiczenia możemy przyjrzeć się wielu sytuacjom, które zdarzają się w w relacjach z innymi oraz z samym sobą.

Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 18:45 – 21:30

Każde spotkanie ma swój temat przewodni:

 

  1. Zajęcia 12 listopada – moje UZIEMIENIE i ŻYWOTNOŚĆ we mnie

Będziemy szukać swobody wyrażania, większej ekspresji i spontaniczności oraz ożywiać i przywracać do czucia nasze NOGI. Będziemy budować podwaliny do UZIEMIENIA przez zwiększenie kontaktu z naszymi stopami i stóp z ziemią. Wszystko po to, aby poczuć więsze oparcie w sobie i doświadczyć podparcia ziemi. Stopy i jakość uziemienia są manifestacją tego, jak kontaktujemy się ze światem i samą/samym sobą.

 

  1. Zajęcia 19 listopada – MOJA MIEDNICA – moje centrum, moja moc!

Miednica często jest powiązana ze wstydem, poczuciem winy, lękiem, niechęcią lub przesadnym zachwytem, seksualizacją. Odzyskiwanie dostępu do niej daje też dostęp do naszych zasobów: własnej siły i żywotności, doświadczania spontaniczności i radości, czerpania przyjemności, w tym seksualnej, dostępu do agresywności pozwalającej nam się obronić, stawiać granice, sięgać do świata po realizację swoich potrzeb, bycia istotą seksualną, kobietą, mężczyzną, sobą.

 

  1. Zajęcia 26 listopada – RĘCE – moje potrzeby

Tematem są POTRZEBY i SIĘGANIE Potrzebuję? Nie potrzebuje? Bliskość, czułość, uwaga, wolność, przestrzeń dla siebie – to tylko kilka z naszych potrzeb. Na ile mogę pozwolić sobie na potrzebowanie? A może lepiej  jest nie potrzebować wcale? Jakie są moje potrzeby i czy potrafię sięgać do świata po ich realizację? Czego potrzebuje dziecko we mnie a czego dorosły?

 

  1. Zajęcia 3 grudnia – moje GRANICE w relacjach

Za blisko? Za daleko? Praca z niezmiernie ważnym tematem naszych GRANIC. Czy mogę zbliżać się do drugiej osoby i jednocześnie dbać o swoje granice? Czy mogę zaznaczyć swoją przestań i zrobić dla siebie miejsce? Będziemy badać nasze granice, poznawać je i stawiać na nowo. Tak, żeby móc powiedzieć NIE oraz móc powiedzieć TAK. Praca z granicami jest też nieodzowna wprowadzaniem do pracy z sercem

 

  1. Zajęcia 10 grudnia – SERCE – ochraniam i otwieram

SERCE. Będziemy przyglądać się jak to jest być w jego otwarciu i jego zamknięciu. “Jak ptak w klatce”, “struchlałe serce”, “kamień zamiast serca” , “serce na talerzu” , “pęknięte serce” – to tylko nieliczne potoczne określenia na stan naszych serc. Ich obrazowość pokazuje jak wielkiej krzywdy czasami doświadcza nasze serce, jak wielkiej doznaliśmy rany i jak duży jest nasz ból. W obronie przed kolejnymi zranieniami opancerzamy nasze klatki piersiowe, spłycamy oddech, usztywniamy się często w poczuciu, że nic nas już nie jest w stanie dotknąć. Będziemy szukać drogi do swojego SERCA.

 

  1. Zajęcia 17 grudnia – GŁOWA: puszczam, oddaję…

Czy Twoja GŁOWA też chce być trzymana? Czy potrafisz ją oddać? Oddać kontrolę? Emigracja do własnej głowy może być obroną przed zbyt intensywnymi lub niechcianymi uczuciami. Ceną mogą być chroniczne bóle i napięcie karku, nasady czaszki, barków oraz utrata poczucia siebie jako całości.

 

Poprzez szereg ćwiczeń bioenergetycznych opartych na oddechu, ruchu ciała, dźwięku i słowie , będziemy:

-Wyrażać, co zatrzymane i domaga się wyrażenia

-Uświadamiać napięcia w ciele

-Badać jak reaguje ciało na różne uczucia

-Puszczać, rozpuszczać, uwalniać ciało z napięć

-Dawać sobie większą przestrzeń do przeżywania uczuć

-Doświadczać pełniejszego czucia ciała i emocji

-Szukać swojej żywotności i pogłębiać dostęp do niej

-Doświadczać siebie w pełni tu i teraz , taką/ takiego jaka/jaki jestem

-Powoli zbliżać się do tych uczuć, które są trudne do przeżywania

-CZUĆ, czuć i jeszcze raz czuć!:)

Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 18:45 – 21:30

 

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?

Zajęcia zaczynają się kontraktem, czyli ustaleniem zasad pracy oraz chwilą rozmowy o temacie bieżących zajęć. W części praktycznej pojawią się ćwiczenia pogłębiające kontakt z ciałem, zwiększające CZUCIE, pomagające zatrzymać się i skupić na sobie. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z tematem zajęć. Spotkanie kończy się spokojnymi i wyciszającymi ćwiczeniami, znowu pogłębiającymi kontakt z ciałem oraz chwilą rozmowy o tym z czym zostają uczestnicy.

 

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?

Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem stajemy się pełniejsi, bardziej spójni. Podczas ćwiczeń dotykamy i wyrażamy bieżące konflikty, bądź też takie, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją niewyrażone gdzieś głęboko, w ciele. Podnosimy świadomość tego, co się w nas dzieje, wzrasta też zdolność ekspresji tego, co czujemy i myślimy. Poprzez pogłębiony oddech i odpowiednie oddziaływanie na ciało zmniejszamy jego napięcia. Ćwiczenia te są świetne dla osób, które na co dzień czują się w jakiś sposób zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

 

Prowadzący:

-Renata Wojtulewicz, psycholog, ukończyła 4 letnie szkolenie w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena we Florida Society for Bioenergetics,

-Marcin Bochenko, ukończył 4 letnie szkolenie w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena we Florida Society for Bioenergetics

 

ZAPISY

Grupa ma charakter zamknięty, ćwiczymy przez 6 tygodni w tym samym składzie, stopniowo wchodząc głębiej w praktykę jako grupa. Zapisać się można na całość cyklu – nie ma możliwości zapisu na pojedyncze zajęcia.

 

KOSZT 

wynosi 590zł za rezerwację miejsca na całym cyklu 6 spotkań.

Grupa jest stała, dlatego w przypadku nieobecności na zajęciach kwota nie jest zwracana.

 

LINK DO ZAPISÓW:  ZAPISY

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność wpłaty.

 

Informacje logistyczne

MIEJSCE:

Studio Salamantra

Ul. Garwolińska 4A

Warszawa

Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 18:45 – 21:30

 

REZYGNACJE

W przypadku rezygnacji z zajęć zwracamy pełną kwotę, jeśli informacja o rezygnacji wpłynie do 8 listopada.

 

PRZECIWWSKAZANIA

Na jednym warsztacie nie powinny uczestniczyć osoby w bliskiej relacji (rodzeństwo, rodzic z dzieckiem, osoby w związku).

Metoda Lowena to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Przeciwwskazania:
– stany psychotyczne
– terapia psychotropowa
– ciąża i okres połogu
– różnego rodzaju stany zapalne i ostre
– padaczka
– jaskra

Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:

– duża wrażliwości na silne bodźce, np krzyk
– okres karmienia piersią
– stosowanie środków farmakologicznych
– ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.